Anasayfa / Pencere / Yatak Odası Perde Modelleri

Yatak Odası Perde Modelleri

Bir evin en kayda değer sahalarından olan yatak odasının dekorasyonunu düzenlerken üzerinde ağırlıkla düşünülen içeriklerin başında perdeler gelmektedir. Yatak odası perde modelleri diğer odaların perdelerine oranla farklılık göstermektedir. Burada şıklık ve estetik bir beğeninin yanı sıra fonksiyonel açıdan da ön plana çıkmaktadır. Yatak odası için seçilecek olan perde modeli yalnızca odayı estetik bir biçim olarak göstermez bununla birlikte odaya giren ışığı belirleyip, dışarıdan gelen ışığın içeriye girmesini gerçekleştirirken, içerisinin de dışardan gözükmesini engellemektedir.

Kumaş çeşidi ve yapısından, perdelerin uzunluk ölçülerine , kullanılacak olan odaların tarzı ve pencere büyüklüklerine gibi birçok hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Pencerenin uzunluğunu ve genişliğini , perdelerin pencerenin çerçevesinden ne kadar dışarı asılması gerektiği gibi unsurları hesaplamak oldukça önemlidir.  Doğru seçilecek olan bir perde, dinlenmek için yararlanılacak odaya da enerjisini verecektir.

Yatak Odası Perde Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Yatak odası perde modelleri aile bireylerinin tarzlarını göstermekte yardımcı olma konumundadır. Kısıtlı ve işlevsellik bakımından özgül mobilya tasarımlarının kullanıldığı yatak odalarında sıradanlığa son vermek ve bireyin kendine özgü tarzını yansıtabilmek için perdeleri kullanmak epeyce etkili bir olanaktır. Seçilecek olan desen ve renk biçimleriyle hayat modellerinizi, yatak odasına daha ait bir bölüm biçim haline getirebileceksiniz.  Yatak odasına elverişli olacak biçimde seçilecek olan perdelerin genel niteliği ise gerekli ölçüde kalın olmasıdır.  Kısacası yatak odası perdesinin gece ortamı karanlık tutacak, içeriye ışık gelmesini engelleyecek düzeyde kalın olması gerekmektedir.

Bununla birlikte güneş doğduğunda da biyolojik olarak uyanmayı engellemeyecek şekilde içeriye güneş girmesini sağlaması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise toz biriktirmeyen, sağlık açısından uygun olan, kolayca temizlenebilen ve ütü gereksinimi göstermeyen kumaşlar tercih edilmelidir. Evlerin uyuma ve dinlenme odası olan yatak odası perde modelleri kullanışlı ve zarif mobilyalar ile dekore etmek yatak odasını karmaşıklıktan uzak tutarak huzurlu bir oda haline gelecektir. Yatak başlığıyla uyum içinde bulunan renk ve mobilyaların uyumlu olacak bir renk tercihinde bulunulduğunda yatak odası daha muntazam bir tasarım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Makrome Perde Modelleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Makrome Perde Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Mutfağa Hangi Renk Perde Yakışır?

Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfağa hangi renk perde yakışır ...