Anasayfa / Bahçe & Balkon / Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömine kullanımı son zamlarda oldukça artmış durumdadır. Şömine konulduğu mekânı ısıtmak ve dekoratif amaçla şık durduğundan çok fazla tercih edilmektedir. Şömineler özel bir baca bağlantısı bulunan açıklıklar olarak bilinmektedir. Aynı zamanda şömineler sadece ev içimde değil enin balkonunda da kullanılan bir üründür. Şömineli balkon tasarımları son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir.

 

Şömineli Balkon Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Yakıtın iyi yanmasını sağlanmalıdır.
  • Dumanı ve yanmanın etkisiyle ortaya çıkan diğer maddeleri doğru bir şekilde dışarıya atması gerekir.
  • Olabilecek en yüksek ısıyı uygun olacak bir şekilde mekâna yaymalıdır.
  • Çevrede bulunabilecek yanıcı malzemelerden güvenli bir uzaklık sağlanmalıdır.

Şömine ölçüleri, belirlenirken ve düzenlenmesi yapılırken; doğaya, binanın gereksinimlerinden ve mekanik yönetmeliklerin getirdiği koşulların dikkate alınarak hareket edilmesi oldukça önemlidir.

Şömineli balkon yapılırken tasarıma oldukça önem verilmektedir. Kullanışlı ve şık olan balkon şömineleri, mangal partileri yapılmasına da imkân sağlayabilir.

Dekoratif balkon şömineleri, genel olarak doğal taşlar ile yapılmaktadır. Şömineler iki kattan oluşan ürünlerdir. Alt tarafta yer alan boşluk kısımlarına herhangi bir dekoratif obje kullanılabilir. Üstte bulunan boşlukta ise; ızgara, mangal yapılabilecek alan olarak belirlenir. Bu tarz dekoratif şöminelerde mutlaka baca kısmının bulunması gerekir.

 

Şömine Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şömineli balkon yapılırken her şömineye ait birer baca bulunmalıdır. Bacaların enine kesitleriyle, şöminenin büyüklüğü belirli oranlarla birbirlerine uygun olmalıdır.
  • Şöminenin hava giriş yerinin ağız bölgesi dışarıdan yapılıp tabana yapılacak olan hava girişi yanlardan ya da kenarlardan düzenlenir.
  • Genellikle 12 m2altına sahip olan odalara açık şömineler yapılmaz. Fakat yine de yapılırsa; açık olan bacalara, sızdırabilen pencere ve kapılardan dışarıdan gelebilecek yanma havasının ulaşılmasına dikkat edilmesi gerekir.
  • Şöminelere ait tabanlar, duvarlar, kireçleme yeri ve duvar toplayıcısı; ateş tuğlası ya da ateş levhalarından oluşturulmalıdır. Ayrıca duvar tuğlalarının ya da taşlarının baca yapımına uygun olup olmadığı şömine yapılmadan önce kontrol edilmelidir. Ateşe dayanıklı beton ya da gri pik döküm denilen yapı malzemesine de yapım aşaması esnasında kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Askılı Salıncak başlıklı makalemizde 2020 askılı salıncak modelleri, askılı salıncak ve askılı salıncak dekoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kış bahçesi dekorasyonu

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Kış bahçesi dekorasyonu, İngiltere ve Almanya’dan esinlenerek ülkemizde yer etmiştir. Özellikle 2 ...