Anasayfa / Pencere / Mutfağa Hangi Renk Perde Yakışır?

Mutfağa Hangi Renk Perde Yakışır?

Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfağa hangi renk perde yakışır diye yapılan araştırmalarda mutfağın şekline ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterdiği görülmektedir. Mutfağın aydınlık olması ve ışık alması çok önemlidir bunun için genellikle açık renk perde tercihi yapılması gerekmektedir. Mutfağın geniş olması halinde büyük kruvaze tarzı perdeler tercih edilebilir. Elbette seçim yapılırken mutfak eşyalarının rengi de önemlidir. Günümüzde beyaz eşyaların bile çok renkli olduğu göz önüne alındığında mutfağın perdesi için de uyumlu renkler tercih edilmelidir. Son moda olarak üretilen perdeler arasından daha ince kumaşların küçük desenlerin olduğu modeller tercih edilmelidir.

Küçük Mutfağa Hangi Renk Perde Yakışır?        

Mutfağın küçük olması halinde pencerenin de küçük olacağı göz önüne alındığında ışığın bol miktarda girmesi için beyaz ve ona yakın perdeler daha uygun bir seçim olacaktır. Zebra perdeler de renk skalasının çok geniş olduğu bilinmekte ve bu sayede de zevkinize ve eşyalarınıza uygun seçimler yapmanız mümkün olmaktadır. Mutfak için hangi renk perde uygundur dendiğinde asında bunun için bir kısıtlama olduğu görülmekte. Koyu renkleri mutfak küçük olduğunda seçmemek daha doğru olacaktır. Perdenin çok daha şık durmasını sağlayan ise tam pencerenin ölçüsüne göre dikilmiş olmasıdır. Mutfağın dekorasyonu için eşyaları seçmeden perdeyi seçmek çok da doğru olmayacaktır. Önce eşyaları seçmeli daha sonrasında ona uygun renk seçimi yapılmalıdır.

Büyük Mutfaklar İçin Perde Seçimi

Mutfağın büyük olması özellikle kadınların çok istediği bir şeydir. Ev değiştirildiğinde mutfak büyük ise mutfağa hangi renk perde yakışır sorusunun cevabı sizin için çok daha geniş seçeneklerle sunulacaktır. Dilerseniz koyu renkleri de tercih etme şansınız olacaktır. Koyu renkli kruvaze perdeler altında açık renkli tüller ile şık bir görünüm sağlanacaktır. Çiçekli olan perdeler daha spor bir hava katarken isterseniz sade renkli perdeler de olabilecektir. Mutfak dolaplarının rengine uyumlu olması yeterli olacaktır. Perde alırken pencerenin ölçüsünü tam olarak almalı ve eğer kalorifer peteği altında varsa da perdeyi kısa olarak seçmelisiniz. Leke tutmayan kumaşları tercih etmeniz ile sık sık yıkamanıza da gerek kalmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Küçük Odalar İçin Perde Modelleri başlıklı makalemizde küçük oda perde dekoru ve Küçük Odalar İçin Perde hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Salon İçin Perde Modelleri

Ev dekorasyonu dikkatle yapılması gereken bir işlemdir. İçinde huzur bulacağınız, aileniz ile ...