Anasayfa / Mutfak / İskandinav Tarzı Mutfak Fikirleri

İskandinav Tarzı Mutfak Fikirleri

İskandinav tarzını günümüzde oldukça beğenilen bir tarzdır. Bu tarzı evinizin her odasında kullanabilirsiniz. Bununla birlikte İskandinav tarzı mutfakta da kullanılabilir. Son zamlarda salonun bir köşesinde bulunan kendine özel bir alanı olan yemek odaları giderek azalmaktadır. Yemek odaları yerine mutfakta oluşturulan yeni tarz kullanılmaktadır. Yeni tarz mutfak dekorasyon tasarımı farklı yerlerden gelen çeşitli rüzgârlar da hâkimiyetini göstermektedir. İskandinav tarzı mutfak hakkında çok fazla doru bilgi bulunmamaktır. Bu tarzda genel olarak beyaz renklerin kullanılması ve masif masa kullanılması oldukça şık bir tardır.

 İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu

İskandinav tarzı tüm dekorasyonlarda yapılamak istendiğinde bu tarz hakkında önceden araştırmalar yapılıp doğru bilgiler toplanmalıdır. Bu tarzı mutfak modelleri genel olarak şıklıktan ziyade kullanışlı olması ön plandadır.  Sıcaklık ve samimiyet yerine aydınlık ve ferahlık olmasına dikkat edilir. İskandinav tarzı mutfak dekorasyonu yaparken grili mesafeli renk ve desenlerden yani bu desenler çiçekli böcekli sevimli unsurlardan uzak durulmalıdır. Bunu yerine geometrik desenli yazılı harfli olan soğuk ve ferah renk ve tonlar kullanılmalıdır. Genel olarak bu tarda mutfak tasarımı yapılırken oldukça sadelikten yana olunmalıdır. Renk seçimleri özel olarak beyaz ya da faklı açık tonlarda olmalıdır.

Mutfakta dekoratif eşya olarak saksı bitkileri kullanılabilir. Bu tarzda genel olarak doğadan esinlenilmektedir. Mutfakta kullanılan tezgâh ise açık renk ahşap kullanılması tavsiye edilir.

 

İskandinav Tarzı Mutfak Aksesuarları

İskandinav tarzı mutfaklarda beyaz dışında başka renk ve tonların kullanılması isteniyor ise ahşap tonları ya da siyah beyaz renkleri kullanılması tavsiye edilmektedir. Mutfak dekorasyonunda mutlaka mutfak masası, sandalye, halı ve tül perde kullanılmalıdır. Bu kullanılan malzemelerin birbirleri ile aynı tonlarda olup uyum içerisinde olması şarttır. Mutfakta kullanılan diğer aksesuarlar ise saksı içerisinde bulunan canlı ve cansız çiçekler, hasır iplerden yapılmış bir avize, mumlar ve duvara asılmak amacı ile mutfakla alakalı tablolar asılması kalabalık olmayan ferah bir görüntü oluşturulacaktır. Genel olarak İskandinav tarzı mutfaklar ferahlığı, sadeliği, rahatlığı, şıklığı ve kullanışlı malzemeleri bir arada seven kişiler için gayet uygun tarzdır.

Bir önceki yazımız olan Küçük Mutfaklar Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemizde küçük mutfak dekoru ve mutfak dekoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

desenli mutfak dolabı

Desenli Mutfak Dolabı

Genellikle ev hanımlarının sürekli olarak mutfakta zaman geçirmektedirler. Bu nedenle kendilerine ait ...