Anasayfa / Çocuk Odası / Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir ?

Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir ?

Pratikte, gerçeklik ve psikolojik boyut çocuk odası nasıl dekore edilir sorusunun ilk ve en fazla uğraşılması gereken konudur. Ne kadar alan var? Buda karşılaşacağını ikinci önemli sorudur. Kapılar, aydınlatma ve keskin kenarlar nasıl olacak? Organize edilebilecek alanlar ve saklama bölümleri hakkında düşünmek gerekmektedir. Bununla birlikte uzun süre temiz kalıp kalınmayacağı da düşünceler arasında yer almalıdır. Kimse çocuğunun etrafa bir şeyler döktüğünde korkunç görünecek bir çocuk odası dekorasyonuna sahip olmak istemez.

Çocuk odaları, çocukların görüşlerini gerçeğe dönüştürmeye başladıkları yerdir.  Bir hırdavat dükkanına gidip farklı renklerde boyalar almak odanın farkı için yapılacak ilk şeylerdendir. Çocuk odası dekorasyon ürünleri olarak; duvar aksesuarları, perdeler, yatak örtüleri, kumaşlar ve çeşitli şablonlar satın alınabilir.

İşin bir de psikolojik boyutu bulunmaktadır.Bu odadan beklentileri neler? Belki de çocuğun yaratıcılığının gelişmesini isteniyordur. Belki de fiziksel açıdan güçlenmelerini hedefleniyordur. Burada bulunan doğru ya da yanlış bir cevap yoktur. Hepsi ebeveynlerin hedeflerinize bağlıdır. Çocuklarına aktivite alanını tasarlarken mükemmel çocuk odası nasıl dekore edilir bu üç boyutunu da dikkatlice düşünülmelidir. Yaratıcı çözümler için biraz yardıma ihtiyaç var ise, başlamak için bu oda oyunları dekorasyon fikirlerinden yardım alınabilir.

Öncelikle kullanılacak olan boyalar, eşyalar, halılar, örtüler, dekoratif ürünler ve tekstil ürünlerinin tamamı için çocuğun fikri alınması gerekir ve ondan sonra oluşturulmalıdır.  Dekorasyon hem iç açıcı hem de kullanışlı bir şekilde hazırlanmalıdır.

Çocuklarda Yaratıcı Zihinleri Destekleyin

  • Çocukların kendilerini etrafa en iyi şekilde ifade edebilmesi oldukça önemlidir.
  • Çocuk odası tasarlarken çocukların kendi eserlerini sergileyebileceği bir alan olması gerekmektedir.
  • Çocukların duvarlara resim yapmasından genelde ebeveynler hoşlanmazlar. Çocuk odasının bir duvarını belki de boyama duvarı olarak belirlenebilir. Bu duvarı özgürce boyayabilen çocuklar diğer duvarları boyama ihtiyacı duymayabilirler.
  • Öğrenme amacı için büyüklerce planlanmış ve düzenlenmiş olan oyunları oynarlar.
  • Çocuk odası nasıl dekore edilir sorusuna cevap olarak çocuk odasında herhangi bir yönde yönlendirmeyen bir alan açılmalıdır. Örnek olarak bir duvara kara tahta yerleştirip bir kutu renkli tebeşiri yanına koymak olabilir.
  • Küçük sanatçı, yazar, ressam dilediği gibi kendini ifade edebilsin.
  • Beyaz tahtalar çocuk odaları için önerilmez. Çünkü bu tahtalar üzerinde tehlikeli kimyasallar içeren kalemler kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonları başlıklı makalemizde bebek odası, bebek odası dekoru ve çocuk odası dekoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Özel Tasarım Genç Odası

Son zamanlarda yapılan ev dekorasyonları oldukça konforlu ve şık olmaktadır. Ev dekore ...