Anasayfa / Salon / Büyük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Büyük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Neredeyse her yıl farklı ürünlerin çıkması ile birlikte ev dekorasyonu konusunda en yeni ve modern trendleri yakından takip eder olduk. Genellikle evlerimizde büyük salonları tercih ettiğimiz için moda olan her ürünü alıp salonumuzun herhangi bir köşesinde kullanmak istiyoruz. Ancak bu durum her zaman çok hoş bir görüntü ortaya çıkarmıyor ve sonrasında dekorasyon konusunda bazı sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Bizde, bu sıkıntıları yaşamayın diye size yardımcı olacağını düşündüğümüz büyük salonlar için dekorasyon fikirleri konusundan bahsettik;

Doğru Aksesuar Nasıl Kullanılmalı?

Öncelikle salonunuzun nasıl bir görüntüye sahip olmasını istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Avangart mı, modern mi, spor mu yoksa bohem bir görüntü mü istersiniz? Bunun cevabını verdikten sonra aksesuar ürünlerimizi nasıl kullanacağımızı daha kolay belirleriz.

Örneğin; modern bir görüntü istiyorsanız salonunuzda bulunan bir duvarı, aksesuar olarak düşündüğünüz tabloları asmak için değerlendirebilirsiniz. Genellikle ikili ya da üçlü koltuğun arkasındaki duvar sizin tablolarınız için yeteri kadar büyüklüğe sahiptir. Bir diğer aksesuarlar ise büyük ya da küçük saksılar. Evin her boşluğunu onlarla doldurmak yanlış bir seçim olacaktır ve salon bu sefer olduğundan küçük gözükecektir.

Camınızın sağ ya da sol köşesine yerleştireceğiniz saksı veya saksılar salonunuzu hem modern hem de daha ferah göstermeye yardımcı olacaktır. Avizelerde ise tercihiniz büyük ve sarkıtmalı olan modellerden yana olursa evin biraz daha dolu görünmesini sağlar. Spor bir görüntü istiyorsanız salonunuzda kitaplıkta yeni ve modern bir fikirdir, düşünebilirsiniz. Ve böylece evin bir kısmını aksesuarlarla doldurmuş kısmen salonumuzu tamamlamış olduk.

Koltuk Takımı Nasıl ve Nerede Olmalı?

Büyük salonlar için dekorasyon fikirlerinin en önemli parçalarından biri tabii ki koltuk takımı ve onun nasıl yerleştirilip düzenleneceğidir. Açık renk bir koltuk takımı istiyorsanız eğer halının rengini koyu tercih etmenizde fayda var. Aksi halde salonunuz istediğiniz kadar dolu gözükmeyebilir.

Genellikle salonu büyük olan ve salonda yemek masasına ihtiyaç duymayan evler iki tane berjer, üçlü ve ikili geniş koltuk takımları kullanılarak dekore ediliyor. Ya da üçlü geniş koltuğun yerini uzun L koltuk takımı alabiliyor. Ama yemek takımı tercih ediliyor ise salona iki geniş koltuk fazla geleceğinden sadece birini salonunuzda değerlendirmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Sıra geldi koltuk takımınızın yerinin salonunuza ve size göre en uygun nerede olacağına.

Tercihen koltuk takımınızın yeri salonun kapısından girdiğinizde sizi karşılayacak şekilde olmalı ki istenilen ferahlığı verebilsin. Camlarınıza yakın olan bölgeleri iki berjer ve üçlü geniş koltuklarınız ile kolaylıkla doldurup şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Televizyon Ünitesi Seçimi ve Yeri

Televizyon ünitelerinin genellikle yeri salonunuzda bulunan duvarın hemen ön tarafı olarak tercih edilir ya da duvara sabitlenir. Büyük salonlar için dekorasyon fikirlerinde dikkat edilmesi gereken bir durumdur bu. Çünkü cama yakın olan bölgeye konan televizyon ünitesi odaya gelen ışığı keser ve salonu normalden daha karanlık bir hale getirir. Eğer duvarınız genişse televizyonunuzun her iki yanına da raflık tercih edip kolayca kitaplarınızı ya da aksesuarlarınızı orada dizayn edebilirsiniz.

Televizyonun hemen altında duvara sabitlenilmiş uzun masa da ev için gerekli araç gereçleri saklamak için size yardımcı olacaktır. Büyük salonlar için dekorasyon fikirlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konusu ise televizyon ile koltuğunuzun mesafesinin en az 3 ile 4 metre arasında olması gerektiğidir. Ona göre dekore ettiğinizde hem göz sağlığınız açısından hem de salonunuzun görüntüsü açısından çok daha iyi olacaktır. Televizyon ünitemizi de tamamladığımıza göre salonumuz artık oturmak için hazırdır.

Büyük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri hakkında sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç resim ekledik;

Bir önceki yazımız olan 2020 Rengarenk Dekoratif Desenli Salon Perdesi Modelleri başlıklı makalemizde 2020 Rengarenk Dekoratif Desenli Salon Perdesi Modelleri ve desenli salon perdesi modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2019 Sade Ve Estetik Modern Salon Perdeleri

2019 Sade Ve Estetik Modern Salon Perdeleri

Yeni sezonun moda renkleri ve etkileyici tasarımları ile göz dolduran 2019 Sade ...